'

Honeywell RAEGuard 2 PID

Kontakt os

Udfyld formularen, så vender vi retur hurtigst muligt. Du kan forvente at høre fra os inden for 2 arbejdsdage. Hvis dit behov er akut, anbefaler vi, at du ringer til os på 8689 0488.

Accepter brug af persondata

* = obligatoriske Privatlivspolitik

HH Instruments > Gasdetektering > Stationær gasdetektering > Honeywell – RAEGuard 2 PID

Honeywell RAEGuard 2 PID

RAEGuard 2 PID er en stationær fotoionisationsdetektor til kontinuerlig overvågning af flygtige organiske forbindelser (VOC'er). Enheden er baseret på et modulært design med udskiftelige DigiPID-sensorer, hvilket forenkler vedligeholdelse og kalibrering i industrielle miljøer.

For yderligere information om produkterne, kontakt Steffen Rasmussen på tlf. 2868 6113

RAEGuard 2 PID fra Honeywell

RAEGuard 2 PID er en stationær fotoionisationsdetektor (PID), der er udviklet til nøjagtig måling af et bredt udvalg af flygtige organiske forbindelser (VOC’er). Enheden er konstrueret i robust 316 rustfrit stål og er velegnet til kontinuerlig overvågning i både klassificerede og ikke-klassificerede industrielle miljøer. Det modulære design gør det muligt at fjerne DigiPID-sensormodulet for vedligeholdelse eller kalibrering uden brug af værktøj, selv i farlige områder.

Detektoren leverer et 4-20 mA analogt signal samt digital RS-485 Modbus-kommunikation, hvilket sikrer en pålidelig systemintegration. Brugergrænsefladen består af et grafisk LCD-display og LED-statusindikatorer for fejl- og alarmtilstande, mens betjeningen foregår non-intrusivt via en magnetisk nøgle. Takket være et flow-through design opnås en hurtig responstid, og den indbyggede fugtighedskompensation sikrer præcise målinger under varierende miljøforhold.

 

Generelle egenskaber

Parameter Specifikation
Kapslingsmateriale 316 rustfrit stål
Kapslingsklasse IP65
Måleområder 0.01-100 ppm, 0.1-1000 ppm eller 1-1000 ppm
Driftstemperatur -20 til +55 °C
Luftfugtighed 0 til 95% RH (ikke-kondenserende)
Udgangssignaler 4-20 mA, RS-485 Modbus
Prøvetagning Intern membranpumpe eller diffusion
Forsyningsspænding 10 til 28 V DC
Relæer Tre programmerbare alarmrelæer (Low, High, Fault)

Download datablad

Søg efter produkter

Generic filters

Kontakt

For yderligere information, kontakt Steffen Rasmussen på tlf.: 2868 6113

TILMELD DIG TIL VORES NYHEDSBREV

Du kan her tilmelde dig vores nyhedsbrev som med jævne mellemrum udsendes (6-8 gange årligt).
På den måde vil du blive opdateret på nye produkter, applikationseksempler samt andet relevant fra HH Instruments A/S.